Halı Yıkama Aşamaları

Halılar renkleri, cinsler ve ebatları yönünden birbirlerinden ayrılmaktadır. Birbirlerinden farklı ürünlerin aynı şekilde ve aynı malzemeler ile yıkanması mümkün değildir. Bu durumdan farklı halı yıkama aşamaları ortaya çıkmaktadır.


Halılar toz partikül ve lekelerden temizlenirken arındırılmaktadır.


  Halı Yıkama


  İlk olarak halılar tozlardan arındırılır.


Bitkisel özlü halı şampuanları ile fırçalanarak durulanır.


 Islak halılar santrifüj sıkma makineleri ile sıkılarak sudan arındırılır.


 Yıkanan halılar kuru ve temiz odalara getirilir. Halılara cinslerine göre yoğunlukta sıcak hava üflenir. Sıcak hava üflenmesinin sebebi halının nemini gidermek içindir.


 Kurutulan halılar ambalajlanarak nakliyeye hazır hale getirilmektedir.


 Halı Temizliği İçin Neler Önemlidir?


  Doğru halı yıkama aşamaları uyulması halının ömrünü uzatmaktadır.


 İlk olarak uygun malzemeler kullanan bir firma tercih edilmelidir.


 Kullanılan araç ve gereçler halı temizleme malzemeleri olmalıdır. Yani otomobil temizliği için kullanılan malzemelerin halı temizliğinde kullanılması mümkün değildir. Bunun sebebi halının yıpranması ve derinlemesine temizlenememesidir.


 Halının cinsine uygun olarak halı şampuanı kullanılmalıdır. Halı temizleme de deterjan kullanılmaz. Bunun sebebi deterjanın tahriş edici ve yıpratıcı bir etkiye sahip olmasıdır.


 Klorlu su ile halının yıkanması halı şampuanın köpürmesini engelleyecek ve derinlemesine temizliğe engel olacaktır. Bu sebeple klorlu su ile ya da klor içerikli ürünler halı temizliği için uygun değildir.


 Halıların yıkanmasının ardından kuru bir ortamda halının nemi sıcak hava ile alınmaktadır. Halılar kapalı ortamlarda kurutulmalıdır. Açık ortamda kurtulması halıların birçok bakteriye ve toza açık hale gelmesine sebep olmaktadır.